Als de tak wil bloeien moet hij zijn wortels eren Pacere Titinga |
| |
Nieuwsbrief Akoma september 2009 |
|
|
|
Opening van de school
Het grootste nieuws: op 6 november wordt de primaryschool, John Memorial Centre genaamd, geopend. Het doel waarmee wij twee jaar geleden zijn gestart, de afbouw van de school in samenwerking met Zak en Marij, is dan bereikt. Voor het zover is moet er nog wel het een en ander gebeuren. Aanleggen van elektriciteit en water en het ingraven van de septic tank. En verder waar nodig het egaliseren van het terrein. Foto's van de opening zult u daarna ongetwijfeld op de website kunnen zien.
In deze nieuwsbrief:
- het nieuwe school jaar is begonnen
- stagiaires
- voortgang computerschool
- vrijwilligers aan het werk in de zomervakantie
- leerlingen voor leerlingen vóór leerlingen
- en verder
- onze website steeds up-to-date
|
|
Het nieuwe schooljaar is begonnen
|
|
Helaas is het niet gelukt om al gelijk met het nieuwe schooljaar ook te starten in de nieuwe school. We hadden gehoopt, het is niet gelukt. Dat betekent ook dat er niet gelijk met een tweede groep begonnen kan worden, dat zal hopelijk de volgende maand zijn. Tevens is er dan ook een nieuwe leerkracht voor die groep. Het gebouw is nu deur- en raamdicht en er is een gat gegraven voor de septic tank, maar die is inmiddels vol gelopen door de vele regen. Ze hebben momenteel veel last door de regentijd. Er is wel alvast een bijeenkomst gehouden voor de ouders van de nieuwe kinderen. Er was een grote opkomst van 32 ouders. Zak heeft daar ook het onderwerp schoolgeld ter sprake gebracht. De uitkomst daarvan weten wij nog niet. Ook worden de uniformen momenteel gemaakt, door de ouders zelf. Het eerdere idee om een ouder de uniformpjes te laten naaien is niet doorgegaan, daar het te duur werd. Zak heeft nu in Kumasi balen stof gekocht, waarvan de ouders stof afnemen en aan het naaien gaan. In november bij de opening hopen we foto's te krijgen van alle kinderen in uniformpjes!
Gaan we starten met een sponsorplan per kind? Of: hoe verder nu de bouw van de school- bijna- klaar is.
Je kunt zeggen dat nu de bouw klaar is, het project klaar is. Zo doen hulporganisaties dat vaak: als de waterput er is of de school gebouwd, dan moet de bevolking het verder zelf doen en vertrekt de hulporganisatie. Het andere uiterste komt ook voor: de hulporganisatie blijft tot in lengte van dagen alles betalen en regelen, alsof ze in Afrika helemaal niets zelf kunnen. In grote lijnen is het beleid van het westen dat je mensen in Afrika en andere werelddelen het beste op weg kunt helpen met investeringen en dat je de capaciteit ter plekke versterkt om henzelf hun zaken op orde te laten krijgen. Dat is de lijn die ook Akoma kiest. Dat heeft als consequentie dat de gemeenschap in Kumbungu de school heeft en dat het niet de school ‘van Akoma’ wordt. Daarvoor wordt dit najaar in Ghana een plaatselijke stichting opgericht.
Je kunt ook zeggen dat nu de bouw klaar is, het pas echt gaat beginnen. De vraag wat Akoma vanaf nu concreet gaat doen is al geruime tijd aan de orde in het bestuur. We kunnen zoals vaak gebeurt nog meer scholen willen bouwen of we kunnen deze school in Kumbungu eventueel helpen groter te worden en uit te breiden. Deze opties zijn van het type ‘meer of groter’. Er is ook een optie van het type ‘anders en beter’, wat zou betekenen dat we helpen de kwaliteit van het onderwijs en van de docenten in deze school te versterken. Als er één ding is dat wij in de afgelopen 5 jaar in Akoma hebben geleerd is het wel dat je moet beginnen met de vraag wat dáár nodig is en dat je daarvoor het beste het antwoord kan halen bij de bevolking zelf i.p.v. het van hieruit te bedenken. Als Akoma hebben we besloten om pas op de plaats te maken, we starten niet zomaar een nieuw project.
Nu over het idee dat is geopperd vanuit Ghana om een sponsorplan per kind op te zetten om zo de financiering voor de toekomst te regelen. Sponsoring per kind heeft als voordeel dat het voor donateurs concreet is waar hun geld aan wordt besteed. Het is ook aansprekend, zeker als je ervoor zorgt dat er met enige regelmaat een foto met informatie naar de donateurs wordt gestuurd. Zak en Marij hebben in Ghana er goede resultaten van gezien. Het is een goed idee voor werving van donateurs die zich langere tijd willen verbinden aan de school. Als Akoma kiezen we niet voor het opzetten van een sponsorplan per kind. Want is het geld bijvoorbeeld bestemd voor een bepaald kind (die daarmee mogelijk een aparte positie krijgt), is het voor de jaarlijkse exploitatiekosten (ook al moet de ouderbijdrage daar al in voorzien) of is het voor investeringen. Lastig en vervelend zou het verder kunnen zijn dat sommige kinderen wel worden gesponsord en andere niet; hoe doe je dat als er uiteindelijk 200 kinderen op school zitten, die niet allemaal een leuk koppie hebben. Tenslotte was ons doel tot nu toe onderwijs voor groepen, bevolking, dorp, maar niet iets voor specifieke kinderen. Als Ghana toch kiest voor een sponsorplan, zullen we er zeker over meedenken.
Doel van Akoma is om de primaryschool zelfstandig te laten draaien, liefst zonder financiële steun uit Nederland. Dat lijkt een grote stap, maar volgens de gemaakte exploitatiebegroting zou de school kunnen rondkomen als ouders per maand per kind 2 cedi (= ongeveer 1 euro) zouden betalen, wat normaliter haalbaar is Ghana. Doel is ook om die zelfstandigheid te supporten, omdat met het bouwen van klaslokalen er nog niet meteen een goed draaiende school staat. Je hebt ook goede docenten nodig, een onderwijsplan en er is behoefte aan het doorbreken van oude patronen van lesgeven. En er is leiding en visie nodig om dit alles in praktijk te brengen en te verankeren, zodat het echt wordt uitgevoerd en wij er niet meer nodig zijn. We zullen ‘met Ghana’ overleggen en meedenken over deze opbouw van het onderwijs en van de school en bezien wat er nodig is om hun capaciteit zó te versterken, dat ze echt zelfstandig hun school kunnen runnen. |
|
Eind augustus zijn er twee stagiaires naar Kumbungu vertrokken, om stage te lopen op de primaryschool. Deze twee zijn afkomstig van de Hanzehogeschool (Pabo opleiding) in Groningen. Uiteraard zijn wij erg blij met het feit dat er stagiaires zijn die graag bij ons stage willen lopen. Wij hebben inmiddels een hand-out gemaakt zodat ze alle ins en outs vooraf zoveel mogelijk te weten komen. De stagiaires maken kennis met andere gewoonten en kunnen veel eigen initiatieven ontplooien en wij zijn blij met deze input vanuit Nederland. En het leren werkt op deze manier over en weer. Zij zullen ongeveer vijf maanden blijven. En wij hopen dat wij dan weer nieuwe stagiaires hebben kunnen aantrekken. Hun kennismaking met het land heeft inmiddels plaats gevonden en na de eerste 'culturele' schok raken zij gewend aan het land, de gewoontes en de mensen. Hieronder hun eerste impressie
Een impressie van Micha Het was even wennen en ik moest de cultuurshock even verwerken. Maar alles ervaarde ik positief en keek vaak naar de dingen erg verrast. Zoals het eten en de gewoonten. Af en toe toch veel aan thuis gedacht in deze 3,5 week dat ik er ben, dat hoort er ook een beetje bij. Helaas kreeg ik al vrij snel malaria, ik ben goed ziek geweest. Maar met de goede zorgen van Marij heb ik rustig kunnen uitzieken. Daardoor ben ik een week later begonnen met het lesgeven. Ik heb nu een week lesgegeven in de kerk. Want de school is nog niet helemaal af, er wordt wel erg druk aan gewerkt. Dus het schiet al op. Het lesgeven was ook een grote belevenis. Mijn verwachtingen van de kinderen waren iets hoger, dan in de praktijk uitkwam. Maar na enkele aanpassingen van de activiteiten, werd het beter. Toch was deze omschakeling wel even moeilijk, aan de andere kant natuurlijk een hele uitdaging. De communicatie blijft voor mij erg moeilijk, de kinderen spreken Engels nog niet altijd even goed en verstaan mij ook niet goed. Gelukkig is Keren, de Ghanese leerkracht, een goede hulp. Op dit moment draaien we groep 2 met zijn drieën, de ' nieuwe' leerlingen komen als de school af is. Ook dit was even wennen en aftasten hoe we de groep met elkaar gingen draaien. Maar na een observatie en tips en een gesprek met Marij zag ikzelf al een hele vooruitgang. Dus het gaat de goede kant op. Deze week hebben de kinderen werkjes gemaakt met het onderwerp boom, de werkjes waren erg mooi geworden. Ik was erg trots op de kinderen. De kinderen hebben deze week gepuzzeld, een boom geplakt, een boom geschilderd, duplo gespeeld en verschillende spelletjes gedaan. Dit waren in het kort mijn ervaringen van mijn eerste week, het zal een hele ervaring en uitdaging worden. Maar heb er veel zin in. Vooral de vooruitblik om in de nieuwe school te gaan werken, ik heb er nu een paar keer gekeken en ik vind het er nu al mooi uit zien!
Een impressie van Sofie Sinds 2 weken geef ik samen met Keren en Micha les op de John Memorial school in Ghana. In Nederland zit ik op de Pabo en voor deze studie loop ik stage op deze school in Ghana. Ik verblijf nu bijna 4 weken in Ghana en ben al aardig aan het wennen. Twee weken geleden ben ik met groep 2 gestart en de eerste opstartproblemen lijk ik achter me te laten. Vond het erg lastig om met drie leerkrachten voor de klas te staan en dan uit te zoeken wie er nou eigenlijk de leiding heeft. Ook leer ik wat beter de klas en de leerlingen kennen en wennen zij aan mij. Dat maakt dat het geven van onderwijs al wat gemakkelijker wordt. Engels is nog wel een beetje een probleem. De kinderen spreken dit namelijk nog vrij slecht maar ondertussen kom ik er samen met Keren die veel vertaalt wel uit. Gaat allemaal dus steeds beter en dat maakt dat ik met een steeds fijner gevoel in Ghana zit en les geef. Momenteel geven we nog les in de kerk maar we zien de bouw van de school elke dag vorderen. Aan het eind van deze maand of begin volgende maand zullen we daar toch echt wel les gaan geven hoop ik en dan kan ook groep 1 starten.
|
|
Voortgang computerschool
|
|
In de nieuwsbrief van februari j.l. heeft u kunnen lezen dat Jaward als nieuwe leraar op de computerschool was begonnen. Daar hij de lerarenopleiding gaat volgen moeten wij nu helaas alweer afscheid van hem nemen. Voor hem is dit een mooie stap, voor ons lastig, want nu moet Zak op zoek naar een nieuwe leraar. In de gesprekken die hij met hen heeft wil hij als 'eis' stellen dat ze drie jaar moeten blijven. Zo hebben we continuïteit. Of dat zal gaan lukken is afwachten. Inmiddels hebben zich voldoende studenten gemeld, zodat er met drie nieuwe groepen gestart kan worden.
Onderzoek Eind november komt Frans van der Meer naar Tamale. Hij gaat op ons verzoek onderzoek doen naar wat studenten uiteindelijk bereikt hebben met de lessen die zij gevolgd hebben op de computerschool. Al een aantal jaren is dit een vraag die bij ons leeft. Frans gaat na dit onderzoek nog een fietstrip door een aantal Afrikaanse landen maken. Wij laten u t.z.t. het resultaat van het onderzoek horen! |
|
Leerlingen voor leerlingen vóór leerlingen
|
|
In de vorige nieuwsbrief hebben wij uitgebreid verteld over een project wat door leerlingen in Vught uitgevoerd zou gaan worden, met als doel geld ophalen voor Akoma. Tot hun grote spijt kwamen zij deze maand met de mededeling dat zij 'afhaken'. Zij hebben erg hun best gedaan om bedrijven te vinden die hun project zouden willen sponsoren en helaas is dat niet gelukt. Het is jammer en het is en blijft moeilijk om via 'koude acquisitie' bedrijven enthousiast te maken. Wellicht speelt de recessie hier ook nog een rol bij. In ieder geval erg bedankt voor jullie inzet! |
|
VvAA Via de VvAA hebben wij een grote hoeveelheid rugzakken, sporttassen, computertassen en petjes gekregen, die wij mee zullen nemen naar Ghana. Omdat de VvAA een nieuw logo heeft, waren deze artikelen niet meer voor hen te gebruiken. In november. tijdens de opening van de school, zullen wij hiermee de kinderen verrassen. Evenals de jongeren van de computerschool. |
|
Onze website steeds up-to-date
|
|
Kijk regelmatig op onze website! Alle 'nieuwtjes' enzovoort worden daar steeds gepubliceerd. Hier kunt u ook doorlinken naar de fotoboeken met de meest recente foto's uit Tamale en Kumbungu.
|
|
En natuurlijk hebben wij nog steeds behoefte aan giften, donateurs en sponsors. |
|
|
|
|